Contact: 0724.900.100 / 0736.361.210

Un roman intr-o gara mica - Kocsis Francisko

PRP: 29,95 lei (-9,98%)
?
Acesta este Prețul Recomandat de Producător. Prețul de vânzare al produsului este afișat mai jos.
Preț: 26,96 lei
Diferență: 2,99 lei
Disponibilitate: în stoc
Livrare estimată: Miercuri, 12 Mar. 2025
ISBN: 9789734675081
Editura:
Anul publicării: 2018
Pagini: 240
Categoria: Proza diversa

DESCRIERE

Un pilot zboara opt sute de kilometri, pe timp de noapte, riscindu-si viata, pentru a-l „rapi“ pe fratele sau din Romania ajunsa in miinile comunistilor. Mama lor, fosta baroneasa, imobilizata in scaunul cu rotile in urma unui accident, ramine sa-si sfirseasca zilele in singuratate dupa plecarea celor doi fii ai sai dupa ce averea ii este confiscata. Galaga, fostul paznic de noapte al satului, nu-si poate sterge din minte o intimplare de demult, cind un dulau urias, ca o naluca alba, l-a atacat si i-a sfisiat pulpa. A reusit sa se salveze dupa ce l-a ranit la gura cu cosorul, dar are mereu in fata ochilor chipul lui Ilie, care dupa noaptea aceea a aparut cu obrazul taiat parca de cosor. Dupa ce cade pe peronul garii din Viena, Peter Halmer pare sa-si fi pierdut memoria. Ajuns la spital, ii trezeste interesul lui Freud, pentru ca, desi nu stie cum il cheama si de unde vine, vorbeste perfect mai multe limbi. Peter dispare insa dupa ce bea cu doi barbati care sustin ca ii sint frati, lasindu-i medicului sau o scrisoare care il va zgudui. Rurale, urbane sau supranaturale, aceste povestiri, alaturi de altele, formeaza un mozaic ce readuce la viata personaje si intimplari din alte vremuri si din alte lumi.
 
Kocsis Francisko (n. 18 ianuarie 1955) este poet, prozator si traducator. A fost redactor-sef adjunct la revista Vatra. A colaborat cu diverse publicatii, printre care Romania literara, Luceafarul, Vatra, Observator cultural, Orizont, Convorbiri literare, Poesis, Familia, Transilvania, Viata romaneasca. A publicat mai multe volume de poezii – Umbrela profetului (1998), Oceanul interior (2000), Codul de bare (2002), Alteritate de duminica (2004), Ceva trece pe-aproape (2009), Melancolii in forma continuata (2012), Teste de identitate (2015), Otet de furnici (2016) – si un volum de proza – Plimbari cu Freud (2006). Este prezent in mai multe antologii.

RECENZII

Spune-ne opinia ta despre acest produs! scrie o recenzie
Created in 0.6807 sec
Acest site folosește cookie-uri pentru a permite plasarea de comenzi online, precum și pentru analiza traficului și a preferințelor vizitatorilor. Vă rugăm să alocați timpul necesar pentru a citi și a înțelege Politica de Cookie, Politica de Confidențialitate și Clauze și Condiții. Utilizarea în continuare a site-ului implică acceptarea acestor politici, clauze și condiții.
Viziteaza site-ul LibrariaDelfin.ro pe ShopMania Ghidul tau autentic de shopping.